śr.. kwi 24th, 2024
Zawalił się wiadukt na autostradzie A10 w Genui

Zawalił się wiadukt na autostradzie A10 w Genui

Zawalił się wiadukt na autostradzie A10 w Genui,

Zawalił się wiadukt na autostradzie A10 w Genui, dziesiątki ofiar, ludzie uwięzieni pod gruzami, katastrofa wiaduktu Morandi we Włoszech, trwa akcja ratownicza na miejscu zdarzenia.

We Włoszech zawalił się wiadukt.  Ogromna katastrofa i dziesiątki ofiar.

We wtorek 14sierpnia koło południa we Włoszech w miejscowości Genua zawalił się fragment wiaduktu na autostradzie A10. To wielka katastrofa,  w wyniku której śmierć poniosło wiele ludzi, którzy w momencie katastrofy znajdowali się na wiadukcie. Obecnie nie jest jeszcze znana liczba zabitych. Na miejsce zdarzenia przybyło wiele ekip ratowniczych, które pomagają uwięzionym ludziom. Niestety wiele samochodów, w których znajdowali się ludzie, są pod gruzami wiaduktu i nie wiadomo,  w jakim są stanie. Dyrektor lokalnego pogotowia informuje, że liczbę ofiar szacuje się w dziesiątkach. Są to tylko pierwsze informacje, a dokładnie będzie znana liczba poszkodowanych po zakończonej akcji ratowniczej.

Wszyscy zadają sobie pytanie, dlaczego doszło do takiej tragedii? Jaka była przyczyna zawalenia wiaduktu? Czy ktoś popełnił błąd?  Jak relacjonuje polski dziennikarz, który pracuje we Włoszech, w momencie, kiedy doszło do katastrofy, na wiadukcie znajdowało się około 20 samochodów. Były tam także samochody ciężarowe. Niespodziewanie runął 400-metrowy odcinek wiaduktu.

Katastrofa zawalenia wiaduktu w Genui wydarzyła się dzień przez świętem 15 sierpnia. Dla Włochów jest to szczytowy moment wakacji i wyjazdów nad morze. We Włoszech 14 sierpnia jest dniem wolnym od pracy.  Dlaczego więc ten wolny od pracy dzień zamienił się dla wielu mieszkańców Włoch w prawdziwą tragedię? Przyczyna katastrofy niestety nie jest jeszcze znana. Na pewno odpowiednie służby zajmą się badaniem przyczyny zawalenia fragmentu wiaduktu i ustaleniem, czy można było temu zapobiec. Wiadome jest, że wiadukt zawalił się podczas gwałtownej ulewy nad Genuą.  Wiadukt ten znajduje się nad terenami przemysłowo-mieszkalnymi, a więc jest gęsto zaludniony. Zawalony fragment wiaduktu runął między innymi na tory kolejowe, dlatego też został wstrzymany ruch pociągów.

Nie wiadomo jeszcze ile dokładnie osób zostało poszkodowanych w wyniku tej katastrowy drogowej, ponieważ wiele ludzi znajduje się pod gruzami. Są uwięzieni. Służby ratownicze starają się jak najszybciej dotrzeć do wszystkich poszkodowanych i wydobyć jak najwięcej żywych osób. W wyniku katastrofy ucierpieli zarówno ludzie, którzy w chwili zdarzenia znajdowali się w samochodach, jak i Ci, na których spadły fragmenty wiaduktu. Na miejsce zdarzenia oczywiście szybko przybyli ratownicy, strażacy oraz funkcjonariusze policji.

Dyrektor pogotowia w Geniu, którym jest Francesco Bermano podkreśla, że skala tragedii jest ogromna. Wiele ofiar, które spadły z wiaduktu w momencie zawalenia są uwięzione pod gruzami. Służby ratunkowe oraz strażacy z wielkim zaangażowaniem wyciągają poszkodowanych spod gruzu i przewożą ich natychmiast do szpitali. Liczy się każda minuta. Ratownicy pracują bez przerwy, aby jak najszybciej dotrzeć do potrzebujących i uratować im życie.

Włoski minister do spraw transportu uważnie śledzi tę wielką tragedię i zadaje sobie pytanie, dlaczego doszło do takiej tragedii? Wiadukt Morandi został wybudowany w latach 60. Nazwa wiaduktu pochodzi od nazwiska architekta Riccardo Morandiego, na Jego to cześć nazwano wiadukt.  Wiadukt ma długość około 1 kilometra i znajduje się na wysokości około 45 metrów nad miastem. Wiadukt ten jest jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych znajdujących się w regionie Liguria. Wiadukt został odnowiony w 2016 roku i nic nie wskazywało na jego osłabienie konstrukcyjne. Nie ujawniono żadnych wad. Zatem jaka była przyczyna zawalenia części wiaduktu zostaje do wyjaśnienia. W tej chwili najważniejsze jest, aby jak najszybciej pomóc poszkodowanym i wyciągnąć spod ciężkich fragmentów zawalonego wiaduktu. Mamy nadzieję, że ratownikom uda się dotrzeć do żywych na czas.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

test

test 1

0
Would love your thoughts, please comment.x