czw.. lut 22nd, 2024
Startup – teraźniejszość i przyszłość światowego biznesu.

Startup – teraźniejszość i przyszłość światowego biznesu.

Startup – teraźniejszość i przyszłość światowego biznesu.

Startup – teraźniejszość i przyszłość światowego biznesu. Młodzi i pomysłowi podbijają gospodarkę. Praca wcale nie musi kojarzyć się z mnóstwem wyrzeczeń, a poniedziałek nie musi być znienawidzonym dniem dla pracowników. Nie musi, o ile lubimy to, co robimy. Nierealne? Niekoniecznie!

Startup – teraźniejszość i przyszłość światowego biznesu

 

„Do odważnych świat należy”. To hasło, które słyszy się od dzieciństwa bardzo dobrze sprawdza się w momencie, kiedy chcemy zmienić coś w naszym życiu. A jedną z takich dyscyplin, w której musimy podejmować liczne decyzje jest życie zawodowe. Jaką drogą pójść? Otworzyć własną działalność czy może zatrudnić się u kogoś? Nie ma tu jedynego słusznego rozwiązania, bo oczywiście wiele zależy od predyspozycji danej osoby czy, powiedzieliby złośliwi – zaradności. Nie mniej jednak, przez ostatnich kilka lat dało się zauważyć, iż na rynku pracy zaczęły powstawać małe biznesy, których cechą charakterystyczną są innowacje. Są to startupy. Ich właściciele mają pomysł na to, jak ułatwić i usprawnić codzienne życie. I często bywają to bardzo, bardzo fajne projekty.

Wchodząc na rynek pracy bądź szukając sobie nowego miejsca w życiu zawodowym, wiele osób decyduje się porzucenie etatu i otwarcie startupów. Pomysłodawcy tych „biznesów z pomysłem” szukają nisz, w których mogliby odnieść sukces i próbują swoich sił.  Nie zawsze jednak firma utrzymuje się na rynku przez następne lata, jednak większość działa
i funkcjonuje bardzo sprawnie. Takim pomysłem są chociażby Google czy Facebook, bez których wręcz niemożliwe jest wyobrażenie sobie współczesnej przestrzeni internetowej. Należy liczyć się z tym, że tworzenie własnego biznesu jest procesem wymagającym czasu, pracy i nakładów finansowych. Obecnie jest dużo łatwiej na pozyskanie dofinansowania, a pomaga w tym Unia Europejska, fundusze kapitałowe i biznesmeni, którzy postanawiają zainwestować w (dobrze) rokujący startup. Także wiele firm organizuje konkursy, w których nagrodą są środki na rozwój startupu.

Jak działają startupy

Startupy tworzy się na rynki krajowe, kontynentalne bądź światowe i działają one najczęściej w świecie technologii. Dotyczy to wielu branż: sportowej, medycznej, „codziennej”, edukacji erotyki czy też szeroko pojętej rozrywki. Niewątpliwą ich zaletą jest to, że stwarzają nowe miejsca pracy. Dzięki prowadzeniu tego biznesu, można nauczyć się przedsiębiorczości, jeszcze większej kreatywności, pokory (w przypadkach niepowodzenia), pogłębiania wiedzy (poprzez ciągłą naukę i obserwację świata), a także zyskuje się nowe kontakty. Osoba, która zdecyduje się na jego otwarcie musi być przede wszystkim pracowita, pomysłowa, przedsiębiorcza, sprytna, zainteresowana światem i mieć oczy dookoła głowy. W takich miejscach jeszcze bardziej przywiązuje się uwagę do zasady Work Life Balance.

Ich głównym polem manewru są technologie. Nie powinno to dziwić, ponieważ stały się one codziennością dla niemal każdego, a wszelkiego typu aplikacje są powszechnie używane.

Czasami zdarzają się upadki

Nie wszystko jednak ma szansę na przetrwanie. Zazwyczaj, bywa to kwestia nie tylko pieniędzy, ale też złej i niedopracowanej strategii i braku umiejętności „sprzedawania” swego biznesu. Aby uniknąć takiego rozwoju sytuacji, trzeba przejść przez 3 etapy:

– weryfikację pomysłu – czyli sprawdzenie potrzeb potencjalnych konsumentów na rynku, zapotrzebowanie na dany towar czy usługę, ale też to, czy ktoś nas nie ubiegł. Choć w tej kwestii, można by pomyśleć nad ulepszeniem istniejącej już rzeczy.

– zabezpieczenie pomysłu – dobrą praktyką jest zarejestrowanie w urzędzie gminy czy miasta nazwy firmy i tym samym działalności gospodarczej. Takie zabezpieczenie dotyczy też nazwy domeny, na której ma działać strona www.

– cierpliwe oczekiwanie – to bywa najtrudniejsze. Czasami, będąc pod wrażeniem własnego pomysłu na biznes, zbyt szybko oczekuje się spektakularnych rezultatów. A one przychodzą w różnym terminie i nie należy zrażać się wolniejszym rozwojem. W oczekiwaniu na „sukces” warto wsłuchać się w głosy osób już korzystających z danej usługi, aby móc ulepszać swój produkt.

Obecnie sukces (większy bądź mniejszy) na rynku pracy to nie tylko kwestia pieniędzy, ale też dobrego pomysłu i wysiłku, jaki wkłada się w jego realizację. Warto więc rozglądać się za możliwościami realizacji własnej pasji i wspomagać swoją karierę. I pamiętać o bardzo ważnej maksymie – Nigdy nie jest za późno!

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

test

test 1

0
Would love your thoughts, please comment.x