sob.. sty 25th, 2025
Sens pracy i poszukiwanie lepszych zarobków

Sens pracy i poszukiwanie lepszych zarobków

Sens pracy i poszukiwanie lepszych zarobków

Sens pracy i poszukiwanie lepszych zarobków. Sens pracy i poszukiwanie lepszych zarobków.

Sens pracy i poszukiwanie lepszych zarobków

Zacznijmy od znaczenia słowa rynek pracy jest to miejsce kupna i sprzedaży pracy. Sprzedającym będzie firma, która chce zatrudnić pracownika i w ten sposób kształtuje popyt oraz będzie kupujący czyli pracownik, który poszukuje pracy i stanowi podaż rynku. handlowany towar to praca, czyli umiejętności, kwalifikacje, wykształcenie, dyspozycyjność. Możemy podzielić według kategorii rynek na lokalny, regionalny, krajowy, zagraniczny i globalny na którym w większości panuje bardzo duża konkurencja i walka o stanowisko. Związane jest to z zanikaniem niektórych  zawodów i brak szkoleń , przygotowania do nowych. Nadal największy udział mają usługi.

Możemy wyłonić dwie grupy, na które składa się zasób ludzki: to osoby pracujące i bezrobotne. Źródła które kształtują sytuację o rynku pracy to dane z urzędów pracy i badania aktywności ekonomicznej ludności tak zwany BAEL. Nadal moim zdaniem odsetek bezrobocia jest duży, po prostu brakuje pracy lub ludzie są zbyt wymajający odnośnie zarobków.

Wyróżniamy kilka form zatrudnienia: umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło. Wynagrodzenie ustalane jest w kwotach brutto , którą płaci pracodawca a nawet +20% , bo tyle wynoszą poszczególne składki, a pracownik otrzymuje netto. Obecnie ustalona jest kwota najniższej krajowej na 2100 złotych brutto, dla pracownika przeciętnie wychodzi to 1530 złotych. GUS czyli Główny Urząd Statystyczna podczas ostatnich badań określił, że średnia płaca w 2017 roku w grudniu wyniosła 4973 złotych, na „rękę” wychodzi ok 3500 złotych, lecz to nadal daleko od tego co zarabiamy w rzeczywistości. Powinniśmy brać pod uwagę medianę, czyli odrzucić najwyższe zarobki.  Największe zarobki są w branży górniczej, drugie miejsce zajmuje zakwaterowanie i gastronomia, prawie na równi z transportem/ gospodarką magazynową. Jeśli wynagrodzenie średnio wzrasta o 3% to za około 30 lat dopiero dogonimy średnią europejską, czyli w 2044 roku.

Istnieje kilka instytucji, które pomagają w znalezieniu pracy, zaliczamy do nic urzędy pracy, które oprócz poszukiwań to organizują jeszcze kursy, szkolenia przygotowujące do zawodu w postaci stażów, praktyk. Ale większość zgłasza się do takich instytucji w celu ubezpieczenia zdrowotnego. Sami zdajemy się na internet, gdzie są portale zawodowe, przykładami takich stron jest pracuj.pl, praca.pl, olx, gazetapraca.pl, gowork.pl, aleratka.pl, indeed.pl. , a sami wybieramy branże czy obszar.

Natomiast nie znajdziemy pracy bez dobrze i profesjonalnie napisanego CV. W sieci są również kreatory do tworzenia wyszukanych profili zainteresowanych poszukiwaniem pracy. Jak już mamy wszystko gotowe i znajdziemy dany profil pracodawcy by zaaplikować, to warto jeszcze poczytać opinie o takich firmach, czy aby legalne, bo różnie to bywa, nie łudźmy się zarobieniem  dużych pieniędzy w krótkim czasie. Pamiętajmy też by nie wysyłać swoich kserokopii dowodów osobistych czy kart kredytowych, a tym bardziej przelewu bankowego na określoną kwotę tak zwanej zaliczki. Bezpieczeństwo w sieci jest a raczej powinno być dla nas priorytetem.

 
Artykuł powstał dzięki portalowi sex telefon
 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

test

test 1

0
Would love your thoughts, please comment.x