czw.. lut 22nd, 2024
Jak {odróżnić|rozpoznać} zaskrońca od żmii?

Jak {odróżnić|rozpoznać} zaskrońca od żmii?

Poradnik jak rozpoznać zaskrońca od żmii?

Lato to termin, w jakim chętnie spędzamy czas na gorącym powietrzu i podejmujemy się na wyprawy do lasów, parków, czy też nad jeziora. W trakcie letnich wypadów za miasto często podziwiamy otaczającą nas faunę i florę obserwując np. zachowania zwierząt, czy wybujałe rośliny. Niekiedy, zwłaszcza jeśli używamy w mocno zalesionych terenach, możemy natknąć się na węża. W momencie spotkania tego gada dużo osób odczuwa lęk myśląc, że tak widzi żmiję, tymczasem najczęściej korzysta przed sobą zaskrońca. Te dwa węże da się dość szybko rozróżnić. Wystarczy tylko doświadczyć i zapamiętać ich typowe cechy, które są zazwyczaj widoczne teraz na ważny etap oka.

Jak rozpoznać zaskrońca od żmii?

Aby rozpoznać te dwa gatunki węży, należy posiadać wiedzę zajmującą ich pewnych cech, takich jak np. sylwetka i kolor ciała. Warto jednak wiedzieć, że większość węży przechodzi na widok pracownika i przeważnie nie daje czasu na przygotowanie oględzin. Sprowadzają się jednak osobniki, które wylegują się w czystych piaszczystych, bądź kamienistych pomieszczeniach i doskonale nie zamierzają uciekać. To typowy widok spotykany np. w otoczeniu górskich szlaków, bądź leśnych tras rowerowych i pieszych. W momencie spotkania węża ważną rzeczą, o jakiej powinniśmy myśleć jest kluczowy zygzak, piszący na ciele żmii zygzakowatej. Jeśli takiego nie widzimy, potrafimy stanowić pewni. Może mamy bowiem do czynienia z drugim sposobem węża. Jeśli gad jest poważny możemy jeszcze zwrócić opinię na jego osobę. U żmii stanowi ona bezpośrednio oddzielona z reszty ciała. Warto jednak wiedzieć, iż w Polsce występuje gatunek węża, który bardzo szybko pomylić ze żmiją. To gniewosz plamisty, na jakiego grzbiecie występują charakterystyczne brązowe plamy, które niekiedy wyglądają oczywiście jak zygzak. W przeciwieństwie do żmii gniewosz nie istnieje natomiast jadowity, dlatego więcej nie należy się go bać. W zawodzie żmija bywa mylona jeszcze z zaskrońcem. Takie pomyłki sprowadzają się jednak bardzo rzadziej, niż w przypadku gniewosza plamistego. Zaskroniec diametralnie dzieli się bowiem od żmii. Jego ciało jest jednolity, najczęściej szary, bądź ciemny kolor, oraz na jego osobie otrzymują się dwie charakterystyczne żółte plamki. Dzięki nim, bardzo szybko rozpoznać zaskrońca, który nie jest jadowity, oraz na widok człowieka ucieka, bądź gra martwego.

zobacz również Portal Wołów

Cechy charakterystyczne zaskrońca

Zaskroniec zwyczajny może osiągać do 100 centymetrów długości i nierzadko jest tonu ciemnego, szarego, bądź brunatnego. Od żmii najłatwiej rozpoznać go po kolorze ciała oraz minusa charakterystycznego zygzaka. Najbardziej podstawową cechą zaskrońca są i dwie żółte plamy, spotykające się na jego osobie. Wąż ten w pozycji zagrożenia potrafi wydzielać cuchnącą substancję, co stanowi sugerować, iż istnieje martwy i odstraszyć potencjalnego drapieżnika. Brzuch zaskrońca najczęściej korzysta kolor kremowy i stanowi wyższy, niż reszta ciała. Zaskrońce są te bardzo smuklejsze niż żmije. Grubość ich mięsa jest krótsza.

Cechy charakterystyczne żmii

Najbardziej podstawową cechą żmii jest trwający na jej ciele zygzak oraz głowa, która mocno daje się z reszty ciała. Żmije są najczęściej szarawe, bądź młode, a zygzak przyjmuje barwę brunatną. To ogromne węże, które są z normy znacznie większe z pozostałych gatunków, takich jak np. dość wysokie zaskrońce. Warto wiedzieć, iż w Polsce rzadko, a zawsze powstaje także odmiana żmii zwana melanistyczną. Te żmije są prawie w całości czarne, dlatego też zygzak na ich ciele że nie być dostępny.

Gdy się zachować gdy spotkamy żmiję na bliskiej możliwości?

Widząc w własnym otoczeniu żmiję, nie warto panikować. Zwierze potrafi to bowiem wyczuć. Jeśli spotkamy żmiję, to przede całym nie wykonujmy szybkich sportów zaś nie uciekajmy, tak by gad nie poczuł się zagrożony, co mogłoby wywołać np. do ukąszenia. Żmija jest nieśmiała i że ucieknie na własny widok, chociaż w pozycji, jeżeli nie jest możliwości ucieczki może nastąpić. Widząc zwierze należy to powoli odejść. Jeśli jednak nieszczęśliwie doszłoby do ukąszenia, należy działać szybko. Ugryzienie najczęściej pojawia się w strefy kostki, kończynę należy to unieruchomić, a potem starać się unieść w głowę. Gdy istnieje taka okazja ważna ją oprzeć np. o drzewo, bądź plecak przekonując się, że kobieta ukąszona gości w pewnym miejscu. Dużo istnieje dodatkowo ustawić na ukąszenie zimny okład, który nieco złagodzi opuchliznę. Miejsca po ukąszeniu nie należy jednak niczym smarować. W trakcie udzielania pierwszej pomocy, należy jak najszybciej wezwać karetkę. To potrzebne ze powodu na potrzebę dania osobie ukąszonej specjalnej surowicy, która zniweluje szkodliwy jad.

zobacz również Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

test

test 1

0
Would love your thoughts, please comment.x