czw.. lut 22nd, 2024
paczkomaty inpost

paczkomaty inpost

Paczkomaty Inpost Koszalin

Paczkomaty bez zaświadczeń, mogą zniknąć z ulic. Wojewódzkie sądy administracyjne uważają, że paczkomaty to tymczasowe obiekty budowlane. Na ich postawienie powinien to uzyskać pozwolenie. Gdy Naczelny Sąd Administracyjny uzna im rację, zwiększą się koszty stawiania takich obiektów, a jeszcze bankomatów czy mlekomatów. Już będące paczkomaty postawione zostały bez pozwoleń budowlanych.

Paczkomaty Inpost Cedynia

Za sprawą kliku dociekliwych obywateli, firmy stawiające obiekty jak paczkomat czy mlekomat mogą korzystać problemy. W szczególności dotkną one firmy Integer.pl, jaka stanowi właścicielem firmy InPost. Według wojewódzkich sądów administracyjnych blisko 4 tys. paczkomatów to obiekty budowlane. Aby je dać, powinien pamiętać prawo. Ostatnio stwierdził tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. – Liczymy, że wyrok tenże się nie uprawomocni – mówi Wojciech Kądziołka, dyrektor Biura Komunikacji Grupy Kapitałowej Integer.pl. – Jeśli jednak zamknięty w nim sens został zawarty przez Naczelny Sąd Administracyjny oraz nowe wojewódzkie sądy administracyjne, toż spośród pewnością odbiłoby się to ujemnie na rozwoju sieci paczkomatów – dodaje. Zdaniem Integer.pl paczkomat to tylko urządzenie techniczne – elektroniczna szafą depozytowa, oddaną do przechowywania a do odbioru przesyłek. Część prawników nie zgadza się a spośród tym poglądem. Inni mówią, że przydatne są zmiany, bo podstawa nie nadąża za zmianami technologicznymi.
Dociekliwi obywatele kulą u nogi innowacyjnych technologii

smart allegro
smart allegro

W lutym 2018 r. dociekliwy mieszkaniec województwa łódzkiego wysłał do inspektora nadzoru budowlanego prośbę o sprawdzenie legalności budowy paczkomatu. Ten ustalił, że paczkomat umieszczono w otoczeniu chodnika, na gruncie przylegającym do inwestora bez uzyskania żadnych pozwoleń. Powiatowy inspektor wstrzymał prowadzenie robót budowlanych. Zażądał przedstawienia zaświadczenia o zgodności budowy z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania szerokiego i faktów z art. 33 ust. 2 pkt 1, 2, 4 Prawa budowlanego (pb). Chodziło m.in. o kilka egzemplarzy projektu budowlanego wraz z materiałami wymaganymi przepisami.

DPD Kołobrzeg

Inwestor wycofałem się do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Przekonywał, że nie ma prawnej definicji paczkomatu. Wada jest jednocześnie przepisów techniczno-budowlanych normujących wymogi, jakie powinny wykonywać tego gatunku urządzenia. W jego ocenie ustawienie go na płytach chodnikowych to nie są pracy budowlane. Nie brał to obowiązku uzyskania opinii o daniu na platformę ani dokonania zgłoszenia. I Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego przyznał rację inwestorowi.

zobacz również  dpd Koszalin

Obywatel, który sygnalizował problem nie był spełniony takim obiegiem sprawy. Jego oddaniem postawienie paczkomatu, wymaga pozwolenia. A tak sytuacja trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Ten w sądu z 17 stycznia 2019 r. rację przyznał obywatelowi (sygn. II SA/Łd 761/18).

Prawo nie nadąża za rzeczywistością

WSA wskazał, że wykonanie celu w wskazanym miejscu, w rozumieniu art. 3 pkt 6 pb, może działać usytuowania konstrukcji, jaka została stworzona poza miejscem budowy, co może działać takich obiektów budowlanych jak np. zbiorniki, urządzenia techniczne, kontenery, reklamy albo też paczkomaty oraz mlekomaty. Dlatego same w odniesieniu do paczkomatów, przez ich postawienie należy kojarzyć ich spowodowanie oraz zbudowanie na fundamencie z ewentualnym wykonaniem pewnych przystosowawczych prac budowlanych, takich jak np. podłączenie do prądu lub utwardzenie podłoża. Łódzki WSA wskazał i że paczkomatami zwracałem się już WSA w Warszawie. W sądu z 26 października 2018 r. (sygn. akt VII SA/Wa 2892/17) podkreślił, że więc co wtedy określone zostało przez ustawodawcę wprost, pewnie nie nadążać za zamieniającą się rzeczywistością, technologiami, a jeszcze potrzebami inwestycyjnymi. Chociaż nie znaczy to, że nowe strategii prac budowlanej są wyjęte spod zapisów prawa. Ustawodawca nie bez powodu bowiem definiuje pewne wzięcia w forma na końcu pełny i uniwersalny, aby mimo zmieniającej się rzeczywistości, nadal mogły one odkryć odpowiednie zastosowanie do nowych przejawów działalności budowlanej.

zobacz również DPD Białogard

Nieco czyli na sytuację patrzy Przemysław Dziąg, radca prawny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Jego oddaniem wzrost i wzrost cywilizacyjny pokazuje, że nie da się zamknąć każdego w poszczególnym katalogu. – Za chwilę okaże się, że jesteśmy coś innego, jakiś obiekt spoza katalogu. Powinny stanowić wówczas wskazane przesłanki, na wszelkim poziomie ogólności, ale z drugiej strony na końcu jasne, żeby nie było wywiadów z klasyfikacją takich obiektów, jak kiosk, paczkomat, czy bankomat. Warto się tutaj zastanowić nad jakimś kryterium objętości, czy wielkości takiego obiektu – podkreśla Dziąg.

Bankomat i paczkomat jak obiekt tymczasowy

Ponadto warszawski sąd paczkomaty zakwalifikował jako obiekt tymczasowy, zgodnie z art. 3 pkt 5 upb. Dzieli on punkty na wyciągnięte do czasowego użytkowania w czasie mniejszym z ich mocy technicznej, przewidziane do przejścia w wyjątkowe pomieszczenie lub do rozbiórki oraz niepołączone trwale z gruntem, takie jak np. strzelnica, kioski uliczne, punkty sprzedaży ulicznej i wystawowe. Zdaniem sądu paczkomat mieści się w ostatniej dodatkowej grupie. Te z ważnej powinny zniknąć po 180 dniach. Te nowe, jak są działać dłużej, wymagają uzyskania zezwolenia na platformę.

Zdaniem Jacka Kosińskiego, adwokata, partnera panującego w kancelarii JK, orzeczenia, co do sztuki są zgodne z prawem i orzecznictwem sądów administracyjnych. – Takie rekwizyty jak paczkomaty jednoznacznie stanowią tzw. tymczasowe obiekty budowlane. Dlatego konsekwentnie zawiera je wymóg uzyskania zezwolenia na budowę, i odpowiednio. Obiekty te oczywiście są element zagospodarowania terenu. Winny zatem podlegać kontroli w obecnym terenie. Fakt, że zostały zrealizowane w nietypowym pomieszczeniu i tylko przywiezione do ostatniej lokalizacji nie zmienia tutaj niczego. Definicja obiektu budowlanego nie ma bowiem sposobu jego wytworzenia. Np. w orzecznictwie przyznało się, że nawet ustawienie przyczepy kempingowej na indywidualnej działce podlega pod prawo budowlane – tłumaczy Jacek Kosiński. Kilka własne zdanie ma Przemysław Dziąg. – Obiekty tymczasowe, o których prowadzi przepis ze powodu na indywidualne gabaryty odchodzą od wymiarów paczkomatów. Świadomie wskazano, właśnie te ważniejsze. Żeby właśnie nie było, wtedy w myśli każdy obiekt, niejako usługowy, nietrwale związany z gruntem, np. bankomat spełniałby definicję obiektu tymczasowego – podkreśla Przemysław Dziąg.

Zobacz Szybka pożyczka web

InPost: paczkomat to narzędzie techniczne

Spółka InPost Paczkomaty uważa, że paczkomat jest narzędziem technicznym, jakie nie jest budowane w wskazanym miejscu, lecz produkowane w fabryce. Stanowi on przywożony na terytorium jako gotowa funkcjonalna całość, która do robienia wymaga jedynie podłączenia do zasilania. Dlatego wniosła ona skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego na warszawski wyrok. – Paczkomat nie dzieli się a z indywidualnych tego gatunku urządzeń, np. automatów sprzedażowych czy informacyjnych – podkreśla Wojciech Kądziołka. – Gdyby wziąć pod opiekę tylko jego parametry fizyczne z pominięciem funkcjonalności elektroniki, toż można żeby go porównać po prostu ze sporym gabarytowo meblem. To ciekawe porównanie doskonale zdaje bezzasadność prób kwalifikowania umieszczenia paczkomatu w oznaczonym pomieszczeniu jako procesu budowlanego. Jeśli pomimo ten plan nie został zawarty przez Naczelny Sąd Administracyjny oraz nowe wojewódzkie sądy administracyjne, to odbiłoby się to ujemnie na rozwoju sieci paczkomatów – dodaje. Oznaczałoby to bowiem konieczność wszczynania procedur prawa budowlanego w sądzie do każdego urządzenia, co ciągnęło za sobą wzrost kursów i wydłużenie procesu lokalizacji paczkomatu w oznaczonym stanowisku.

 

Źródło informacji prawo.pl

 

Paczkomaty Inpost Cedynia

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

test

test 1

0
Would love your thoughts, please comment.x