pon.. lut 26th, 2024
O czym warto pamiętać, ubiegając się o zwrot podatku z Danii?

O czym warto pamiętać, ubiegając się o zwrot podatku z Danii?

O czym warto pamiętać, ubiegając się o zwrot podatku z Danii?

Coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd za granicę w celach zarobkowych. Choć do tej pory to Anglia była najpopularniejszym kierunkiem, to jednak z roku na rok zwiększa się liczba rodaków, którzy za destynację obierają Danię. Wyjazd do tego kraju wiąże się nie tylko z samymi korzyściami, np. wyższymi zarobkami, lecz także z obowiązkami. Jednym z nich jest konieczność dokonania rozliczenia z miejscowym urzędem skarbowym. Wielu Polaków zapomina, że złożenie odpowiedniego zeznania umożliwia staranie się o zwrot podatku z Danii. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, o których powinieneś pamiętać w trakcie ubiegania się o odzyskanie nadpłaconych składek.

 

Rozliczenie z Danii – kto powinien złożyć deklarację w fiskusie?

Rozliczenie z Danii jest obowiązkiem każdego pracownika – nie ma znaczenia, czy Twoje zatrudnienie było sezonowe, czy może zdecydowałeś się na stały pobyt na terenie tego kraju. Zrezygnowanie ze złożenia deklaracji w miejscowym urzędzie skarbowym może wiązać się z nałożeniem na podatnika wysokich kar finansowych, wynoszących nawet do 2500 koron, których z pewnością każdy z nas wolałby uniknąć. Co więcej, wypełnienie i dostarczenie zeznania do duńskiego fiskusa nie jest uzależnione od możliwości otrzymania zwrotu podatku z Danii.

Należy pamiętać, że pełny zwrot podatku z Danii przysługuje wyłącznie pracownikom, których dochód nie przekroczył 42 900 koron.

Dokumenty niezbędne do dokonania rozliczenia z Danii

Aby prawidłowo złożyć rozliczenie i móc ubiegać się o zwrot podatku z Danii, niezbędne jest posiadanie odpowiednich dokumentów, wśród których nie powinno zabraknąć:

 • kopii kontraktu z pracodawcą,
 • wstępnego rozliczenia podatkowego o nazwie Arsopgorelse, które jest wystawiane przez SKAT,
 • pasków wypłat,
 • kodów NemID z hasłem lub kodu Tastselv (kody NemID umożliwiają zalogowanie się do konta NemKonto).

Podobnie jak i w wielu innych krajach europejskich, tak i w Danii możliwe jest dokonanie rozliczenia wraz z małżonkiem. W takich sytuacjach podatnicy powinni dostarczyć:

 • zaświadczenie o dochodach na formularzu UE/EOG (dokument możesz znaleźć w polskich urzędach skarbowych),
 • akt małżeństwa i dokument potwierdzający wspólne zameldowanie.

W przypadku aktu małżeństwa i zaświadczenia o wspólnym zameldowaniu niezbędne jest okazanie ich na formularzu unijnym lub w przekładzie na język angielski bądź duński wykonanym przez tłumacza przysięgłego.

Zwrot podatku z Danii – najważniejsze terminy

Rozliczenie z Danii należy dostarczyć do wskazanego urzędu skarbowego do 1 maja lub 1 lipca. Właściwy termin złożenia deklaracji jest podany na formularzu Arsopgorelse, czyli wstępnym rozliczeniu podatkowym. Jeśli wszelkie dokumenty i zeznanie zostały wypełnione prawidłowo, termin oczekiwania na decyzję ze SKATu wynosi około kilku miesięcy. Po jej otrzymaniu następuje wypłata zwrotu podatku z Danii.

Osoby, które pracowały w ciągu 3 ostatnich lat na terenie Danii i nie dokonały rozliczenia z tamtejszym fiskusem, mogą złożyć korektę do 1 lipca. W 2019 roku upływa termin dostarczenia zeznania za zatrudnienie w 2016 roku.

Rozliczenie z Danii a ulgi podatkowe

Dokonując rozliczenia z Danii, możesz starać się nie tylko o zwrot podatku, lecz także o uzyskanie następujących ulg podatkowych:

 • ulgi dla niepełnosprawnych,
 • zwrotu kosztów poniesionych na zakwaterowanie i wyżywienie oraz dojazd z Danii do Polski i z powrotem,
 • składek wpłacanych na systemy emerytalne lub ubezpieczenie A-kasse (na wypadek utraty pracy),
 • alimentów na dzieci,
 • alimentów na byłego małżonka,
 • odsetek od zaciągniętych kredytów mieszkaniowych i konsumenckich.

Choć w chwili dokonywania rozliczenia z Danii nie trzeba przedstawiać w urzędzie skarbowym potwierdzenia poniesionych kosztów, np. w formie rachunków czy faktur, to ma on jednak aż 7 lat na sprawdzenie zasadności przyznania ulg podatkowych.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

test

test 1

0
Would love your thoughts, please comment.x