pt. Lis 15th, 2019

Niepłodność u Mężczyzn - przyczyny, objawy i leczenie?

Niepłodność u Mężczyzn – przyczyny, objawy i leczenie?

Poradnik dla każdego z Pana, który stara się o malucha. Jak objawia się niepłodność? Czy jej orzeczenie to koniec nadziej na potomka? Czy kobieta, która u roddziła moze spać spokojnie?

Niezdrowy tryb życia jest powodem dużego wzrostu niepłodności wśród mężczyzn. Głównym powodem jest za mała ilość plemników lub zła ich jakość. W takim przypadku zapłodnienie może nastąpić przy pomocy ingerencji lekarskiej. Szkodliwymi czynnikami dla mężczyzny w tym przypadku są:

Siedzący tryb życia
Przegrzanie jąder
Nadmiar alkoholu
Narkotyki (w szczególności kokaina, marihuana i morfina)
Toksyczne warunki pracy

Płodność może wrócić po zmianie trybu życia. Badania płodności mężczyzn są dużo tańsze i prostsze niż w przypadku kobiet. Ważne jest, żeby nie zwlekać, jeżeli zauważyło się problem. To nie wstyd zgłosić się do androloga, a radość z posiadania potomstwa jest wspaniała. A to jest najważniejsze, to sens naszego życia.

Pierwszą z przyczyn niepłodności są plemniki złej jakości. Sprawdzić to możemy wykonując badanie nasienia. Materiał do badania pobiera się w wyniku masturbacji po minimum trzech dniach wstrzemięźliwości seksualnej. Prawidłowy i zdrowy ejakulat powinien mieć objętość około 5 ml (łyżeczka od herbaty), ale dopuszcza się przedział od 2 do 5 ml. Próbka nasienia powinna mieć od 20 do 300 mln plemników z czego 30% powinno mieć prawidłową budowę, a 40% odpowiednią ruchliwość. Prędkość średnia plemnika to nie mniej niż 25 metrów na sekundę. Badanie nasienia należy powtórzyć, gdyż jedno badanie nie przesądza niepłodności. Dopiero wtedy wdraża się diagnostykę i leczenie. Na stan nasienia wpływ mają:

Tryb życia
Stosowanie niektórych leków
Uszkodzenia jąder
Nieprawidłowa budowa prącia
Wiek

Również choroby mogą spowodować niepłodność. Jedną z głównych jest świnka. Ta choroba zakaźna kojarzona jest przede wszystkim z obrzękiem okolic twarzy i jamy ustnej. Jednakże u chłopców, którzy osiągnęli już dojrzałość płciową może spowodować zapalny obrzęk jąder. To powikłanie może spowodować niepłodność. Choroba ta była częstą chorobą u dzieci. Jednak w latach 70 wprowadzono skuteczną szczepionkę. Dlatego dziś świnka występuje sporadycznie. Badania jednak dowodzą, że u około 5% populacji szczepionka nie wykształca odporności. Tak więc zauważone objawy świnki należy szybko skonsultować z lekarzem.

Następną przypadłością powodującą niepłodność są żylaki powrózka nasiennego. Choroba polega na poszerzeniu, skręceniu i wydłużeniu naczyń żylnych, zbierających krew z jąder tworzących tak zwany splot wiciowaty w obrębie moszny. Splot ten jest częścią powrózka nasiennego w jego części mosznowej nad jądrem. Dolegliwość tą spotyka się u młodych mężczyzn. Schorzenie to dotyczy około 15% panów. Szacuje się, że około 38% mężczyzn zgłaszających się do lekarza z problemem niepłodności ma ją właśnie z powodu żylaków powrózka nasiennego. Przyczyną choroby jest niewydolność lub wrodzony brak zastawek w żyłach jądrowych. Powoduje to „zaleganie” krwi żylnej, które wywiera nadmierne ciśnienie na splot wiciowaty powodując jego uszkodzenie. Choroba powoduje zmiany degeneracyjne w jądrach. Jądra są przewlekle niedotlenione i przegrzane. Ocenia się, że do prawidłowego rozwoju plemników temperatura w mosznie powinna być o około dwa do trzech stopni Celsiusza niższa niż w jamie brzusznej. W przypadku żylaków powrózka nasiennego różnicy niema lub jest za mała. Pomimo tego, że żylaki występują jednostronnie to schorzenie dotyczy obu jąder, gdyż oba się przegrzewają. To powoduje zmniejszenie liczby plemników oraz zwiększenie liczby plemników nieprawidłowych.

Kolejnym schorzeniem powodującym niepłodność u mężczyzn jest Zespół Kallmanna. Jest to zaburzenie genetyczne charakteryzujące się brakiem lub upośledzeniem powonienia. Dodatkową przypadłością może być opóźnione dojrzewanie lub jego brak. U chorujących na zespół Kallmanna stwierdza się bardzo małe jądra, małe prącie, bardzo niski poziom testosteronu i brak opuszków echowych. Przyczyną jest zbyt małe wydzielanie gonadoliberyny. Hormon ten odpowiedzialny jest za wydzielanie się gonadotropiny. Często występują eunuchoidalne proporcje budowy ciała po 16 roku życia. Rozpiętość ramion może być większa od wzrostu, a proporcja górnej do dolnej części ciała obniżona. Schorzenie daje dobre rokowania jeżeli chodzi o pozostałe cechy płciowe. Płodność można uzyskać u pacjentów z jądrami o rozmiarze powyżej 2,5 cm. Choroby przysadki mózgowej powodują również niepłodność.

Kolejną grupą dolegliwości są zakażenia przenoszone drogą płciową. W tym przypadku najgroźniejsza jest chlamydioza. Powikłania tej choroby mogą prowadzić do trwałej niepłodności. Stany zapalne jąder i najądrzy mogą prowadzić do nieprawidłowego dojrzewania plemników. Bakteria E.coli, Enterococcus faecalis, ureaplasmaeuraelyticum może doprowadzić do zmniejszenia lub nawet zaniku włókien w jądrach.

Ostatnim omawianym schorzeniem jest zapalenie gruczołu krokowego i pęcherzyków nasiennych. Choroba może uniemożliwić odbywanie stosunków płciowych oraz doprowadzić do niekorzystnych zmian w nasieniu, które w dużym stopniu obniżą ich zdolność do zapłodnienia.

Orzeczenie niepłodności to nie koniec świata, dlatego, że istnieją metody leczenia oraz sposoby zapłodnienia. Do tych metod należą:

Elektroejakulacja
Inseminacja
In vitro

Proces leczenia jest różny dla każdej pary starającej się o dziecko. Metoda leczenia może być chirurgiczna (udrożnienie nasieniowodów) lub farmakologiczna. W leczeniu farmakologicznym stosujemy hormony, witaminy i mikroelementy. Podczas leczenia trzeba się uzbroić w cierpliwość, gdyż efekty będą zauważalne najwcześniej po trzech miesiącach. Produkcja nasienia trwa 70 dni, a jego wędrówka przez najądrza kolejne 14. Jest to proces skomplikowany, w którym przeszkodzić mogą infekcje ogólne, leki i stres. Wtedy to proces leczenia znacznie się wydłuża.

Leczenie niepłodności męskiej można wykonać dwoma metodami. Inseminacja lub elektroejakulacja. W przypadku, gdy plemników jest niewiele i są „leniwe” i nie mogą zdążyć podczas owulacji lub mają problem z przedostaniem się przez śluz szyjkowy rozwiązaniem jest inseminacja. Jest to wprowadzenie plemników bezpośrednio do macicy omijając przeszkody. Jeżeli mężczyzna ma problem z naturalnym sposobem oddania nasienia np. z powodu uszkodzenia rdzenia kręgowego, wtedy pozyskuje się nasienie. Do tego celu wykorzystuje się metody:

Wibracyjna
Elektroejakulacja
Biopsja jąder

Artykuł powstał dzięki  portalowi sex telefon

Daj ocenę (5 / 7)

7
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers

Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
StanisławKamilKarolMarioAleksander Recent comment authors
  Subscribe
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Elena
Gość
Elena
Daj ocenę :

O niepłodności męzczyzn nie mówi się tak samo jak o niepłodności kobiet. A to oni często muszą stanąć na wysokości zadania, bo inaczej ich obwiniamy. O ich niepłodności jest cisza. Nigdy nie słyszałam o tych radach ani o tym, że niepłodność może się cofnąć, więc jest to dla mnie przydatny artykuł…. powiem o tym mojemu chłopakowi.

Adam
Gość
Adam
Daj ocenę :

Niepłodność u mężczyzn jest ogromnym problemem, czasem niestety nie wyleczalnym, jednak w tedy kiedy jest to możliwe mężczyzni powinni walczyć o to by się wyleczyć w jak największym stopniu i wypuszczać potomków na światło dzienne, to okropne gdy słyszę o przypadkach par, które muszą z tym żyć i zostają na starość kompletnie sami – straszne!

Aleksander
Gość
Aleksander
Daj ocenę :

Artykuł w stu procentach prawdziwy i pokazujący bardzo dotykający płeć męską w dzisiejszych czasach, bezpłodność to coś strasznego i bardzo współczuje osobom, które zmagają się z takimi dolegliwościami, sam sobie nie wyobrażam gdy bym nie mógł wypuścić mojego kochanego syna i pięknej córki na świat, współpczuje

Mario
Gość
Mario
Daj ocenę :

Niestety pomimo bardzo dobrze rozwiniętej medycyny w 21 wieku, nie wynaleziono leków na wszystko i jednym z przykładów są właśnie niektóre przypadki niepodłości, nie wyobrażam sobie tego. Na szczęście takie pary mogą zawsze zaadoptować dziecko z domu dziecka i dać serce i miłość, komuś kto tego na prawdę potrzebuje

Karol
Gość
Karol
Daj ocenę :

Artykuł bardzo dobrze opisuje niepłodność – przyczyny, objawy i leczenie takich przypadłosci. Sam jestem lekarzem i mogę z czystym sumieniem przyznać, że bardzo fajnie jest wszystko opisane i każdy, kto tu trafi w odpowiednim czasie i wszystko sobie dokładnie przeanalizuje i weźmie do serca ma szanse na wyjście z bezpłodności i cieszenie się potomkami.

Kamil
Gość
Kamil
Daj ocenę :

Polecam przeanalizowanie artykuły każdej osobie, która nie może zapłodnić swojej drugiej połówki. Może to właśnie odpowiedni moment by zgłosić się do właściwego specjalisty i rozpocząć leczenie bezpłodności? Często takie problemy są ignorowane – jednak bardzo niesłusznie i odbijają się one w przyszłości, odrazu powinniśmy solidnie reagować

Stanisław
Gość
Daj ocenę :

Genialny artykuł. Miałem podobny problem, tzn myślałem, że mam. Wszystko jednak sprowadziło się do stresu i używek. Odstawiłem używki bo tak zalecał mi lekarz, zmieniłem pracę, która absorbowała mnie zupełnie. Teraz będę ojcem!