
Karmienie królika domowego
Karmienie królika domowego
Dieta królika domowego nie powinna się zbyt różnić od tej naturalnej. Króliki to zwierzęta roślinożerne i mają dość wrażliwy przewód pokarmowy. Włókno (błonnik) jest niezbędnym składnikiem do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego królików. Dlatego też świeże siano i warzywa powinny stanowić większą część diety dla domowych królików.
Karmienie królika domowego
Dieta składająca się głównie z granulatów może spowodować otyłość i zwiększyć prawdopodobieństwo problemów trawiennych. A wszystko inne niż siano, warzywa i granulat należy stosować z umiarem. Układ trawienny królika jest bardzo podatny na poważne rozstroje, jeśli dieta jest nieodpowiednia.
Siano
Siano powinno być dostępne dla królika przez cały czas. Niektóre młode króliki z początku nie zjadają zbyt dużo siana. Pomocne może się okazać dodawanie świeżego siana kilka razy dziennie, przy jednoczesnym zmniejszaniu porcji granulatu. Głodny królik na pewno zacznie spożywać siano. Wielu ekspertów poleca, aby młodym królikom przez 6-7 miesięcy dawać większe ilości siana lucerny, a potem stopniowo zmniejszać jego ilość na rzecz siana trawy. Siano z lucerny jest po prostu bogatsze w wapń i białko, co jest niezwykle korzystne dla młodych królików, ale jednocześnie zawiera mniej włókna niż siano trawy.
Warzywa
Warzywa powinny stanowić ważną część diety. W zależności od wielkości królika, 2-4 kubki świeżych warzyw należy podawać dziennie, aby zapewnić różnorodność zbilansowanej diety. Jeśli królik jest przyzwyczajony do jedzenia głównie karmy w postaci granulatu, zmiany muszą być dokonywane stopniowo, aby przewód pokarmowy królika się dostosował. Najlepiej dodawać jeden rodzaj warzywa do diety, gdyż w przypadku wystąpienia biegunek lub innych problemów zdrowotnych łatwo będzie zdiagnozować przyczynę, czyli które warzywo jest odpowiedzialne za kłopoty. Sugerowane warzywa dla królików to marchew, brokuły, mniszek lekarski, rzepa, cykoria. Unikać należy warzyw bogatych w szczawiany, jak jarmuż czy szpinak. Niekorzystnie na układ pokarmowy królików działa też fasola, kalafior, kapusta i ziemniaki. Natomiast rabarbar jest zbyt toksyczny. Warzywa przed podaniem trzeba umyć, wysuszyć i podawać ocieplone do temperatury pokojowej.
Warzywa powinny być wprowadzone do diety króliczków około 12 tygodnia życia, w małych ilościach i po jednym na raz.
Karma (granulaty)
Karma w postaci granulatu jest bogata w składniki odżywcze. Trzeba pamiętać, że ilość granulatu powinna być jednak ograniczona, szczególnie u królików z nadwagą. Eksperci zalecają, aby króliki nie miały stałego dostępu do granulatu, a ilość była zmniejszana na rzecz siana i warzyw.
Przysmaki
Smakołyki sprzedawane w sklepach zoologicznych są ogólnie niepotrzebne i w niektórych przypadkach mogą nawet powodować problemy trawienne z powodu ich wysokiej zawartości cukru lub węglowodanów. Od czasu do czasu można podać królikowi 1-2 łyżki świeżych owoców albo gałązki z jabłoni lub wierzby (tylko wolne od pestycydów).
Woda
Podawanie warzyw zmniejsza zapotrzebowanie na wodę, ale i tak królik musi mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody.
I na koniec jedna uwaga – nigdy nie wolno dawać królikom przysmaków z naszych stołów. Żadna kiełbasa, sery, mięsa, nabiał czy słodycze nie mogą pojawiać się w diecie królików, jeżeli chcemy, aby nasz pupil żył zdrowo i szczęśliwie.
Artykuł powstał dzięki portalowi Hodowla zwięrząt