pt.. cze 14th, 2024
Jaką funkcję pełni olej w maszynach rolniczych?

Jaką funkcję pełni olej w maszynach rolniczych?

Jaką funkcję pełni olej w maszynach rolniczych?

Silniki oraz przekładnie maszyn rolniczych i budowlanych pracują zazwyczaj pod dużym obciążeniem. Związane jest to ze specyfiką prac w tych branżach. W celu zapewnienia prawidłowego i bezawaryjnego funkcjonowania tych maszyn i urządzeń stosuje się oleje smarowe. Są to produkty przemysłu petrochemicznego przeznaczone do pracy w najcięższych warunkach i specjalnie zaprojektowane do ochrony pracujących podzespołów. Warto więc przeczytać, jaką rolę odrywają w sprzęcie rolniczym.

Oleje smarowe – szeroka grupa produktów

Podstawowym zadaniem olejów smarowych jest redukcja tarcia pomiędzy pracującymi elementami metalowymi sinika i przekładni. Umożliwiają one płynną pracę wszystkich części i zapobiegają zatarciom podzespołów. Dodatkową funkcją olejów jest odprowadzanie ciepła, powstałego w wyniku pracy na zewnątrz układu. Dzięki specjalnym uszlachetniaczom oleje smarowe chronią silniki i przekładnie przed korozją oraz utrzymują je w czystości. Zapobiegają odkładaniu się zanieczyszczeń, poprzez rozpuszczanie i usuwanie ich w momencie wymiany oleju.

„Oleje smarowe – wyjaśnia handlowiec z firmy Rai-Bud, która zajmuje się sprzedażą części i smarów do maszyn rolniczych, przemysłowych i budowlanych – to szeroka grupa produktów przeznaczona do różnych zastosowań. W maszynach rolniczych i budowlanych stosuje się oleje silnikowe, przekładniowe oraz oleje wielofunkcyjne. Wszystkie te produkty są kompozycją składającą się z oleju bazowego i zestawu dodatków uszlachetniających. Ilość, rodzaj i wzajemne proporcje komponentów decydują o klasie i zastosowaniu oleju. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje olejów bazowych – oleje mineralne, które są pochodną ropy naftowej oraz syntetyczne, otrzymywane drogą syntezy chemicznej. Nasza hurtownia oferuje wiele rodzajów olejów do silników i przekładni specjalnie zaprojektowanych do maszyn wykorzystywanych w rolnictwie, leśnictwie i ogrodnictwie”.

Oleje silnikowe – ochrona silników pracujących w ciężkich warunkach

Szeroką grupę olejów stosowanych w rolnictwie stanowią oleje silnikowe. Produkty renomowanych producentów to oleje niskopopiołowe, które spełniają najwyższe normy niskiej emisji Low-Saps. Oferują oni oleje do silników z systemami DPF (Diesel Particulate Filter), czyli wyposażonych w filtry cząstek stałych. Dotyczy to głównie ciągników oraz innych nowoczesnych maszyn napędzanych silnikami wysokoprężnymi. Nowatorskie oleje silnikowe doskonale współpracują z systemami recyrkulacja spalin SCR. Są to układy służące do zmiany cząstek tlenku azotu na wodę i azot cząsteczkowy, co pozwala to na znaczne obniżenie emisji szkodliwych związków do atmosfery.

Oleje silnikowe do maszyn rolniczych produkowane są według nowoczesnych formuł i przystosowane do pracy w silnikach poddawanych dużym obciążeniom. Dostępne są oleje o różnych parametrach smarnych w wielu wygodnych opakowaniach detalicznych oraz beczkach.

Oleje przekładniowe – płynna praca i ochrona

Oleje przekładniowe stosowane są w maszynach i urządzeniach rolniczych, szczególnie w skrzyniach biegów i przekładniach oraz w innych podzespołach wymagających odpowiedniego smarowania. Zadaniem olejów przekładniowych jest zmniejszenie tarcia pomiędzy pracującymi elementami, tłumienie drgań oraz zapewnienie płynnej pracy skrzyni biegów w każdej temperaturze. Nowoczesne i precyzyjnie zaprojektowane oleje zabezpieczają współpracujące części poprzez obniżenie temperatury pracy oraz ochronę przed korozją. Oleje przekładniowe przedłużają żywotność podzespołu oraz mają zadanie konserwujące i czyszczące.

Podstawowym parametrem określającym przydatność oleju przekładniowego jest lepkość. Wszystkie produkty do smarowania skrzyń biegów i przekładni są w procesie produkcji uszlachetniane dodatkami antykorozyjnymi, przeciwutleniającymi i przeciwspieniającymi oraz klasyfikowane według standardu API.

Oleje wielofunkcyjne uniwersalność i wielosezonowość

Oleje wielofunkcyjne przeznaczone są przede wszystkim do nowoczesnego sprzętu rolniczego, w którym silnik, przekładnie manualne, mosty, osprzęt hydrauliczny oraz mokre hamulce smarowane są za pomocą jednego układu olejowego. Tego typu produkty mogą być stosowane zarówno w silnikach benzynowych, jak i wysokoprężnych także z turbodoładowaniem. Znajdują zastosowanie w wielu maszynach i urządzeniach pracujących stosowanych do prac w gospodarstwach rolniczych. Zapewniają one optymalne smarowanie niezależne od obciążeń i temperatur oraz dobre zabezpieczanie antykorozyjne, a także zmniejszanie zużycia silników i pozostałych mechanizmów. Uniemożliwiają też powstawanie niekorzystnych osadów niezależnie od warunków eksploatacyjnych.

Oleje to szeroka grupa asortymentowa. Znani producenci olejów i smarów przygotowują specjalne linie przeznaczone do zastosowań Agro, które sprostać muszą wysokim wymaganiom i trudom pracy w maszynach i urządzeniach rolniczych.

5 1 vote
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
adam
adam
3 lat temu
Daj ocenę :
     

polecam cieawy artyk

test

test 1

1
0
Would love your thoughts, please comment.x