śr.. maj 29th, 2024
Ile wynoszą koszty życia w Norwegii?

Ile wynoszą koszty życia w Norwegii?

Ile wynoszą koszty życia w Norwegii?

Norwegia jest jednym z najlepiej rozwiniętych państw, co ma wiele plusów, ale i pewne minusy. Koszty życia w tym kraju są dla wielu nowo przybyłych, polskich emigrantów często wręcz szokujące. Warto jednak pamiętać, że wynagrodzenie, na jakie może tu liczyć przeciętny podatnik, w zupełności wystarcza na samodzielne utrzymanie się, mimo obowiązujących wysokich cen. Ile kosztuje życie w Norwegii?

Zakwaterowanie

Na wstępie przypomnijmy, że walutą płatniczą w kraju Wikingów jest Korona Norweska (NOK). Uśredniając, w przeliczeniu na złotówki, jedna korona to około 45 groszy.

Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Norwegii? Przeciętna kawalerka dla dwóch osób to wydatek 5000-8000 koron (z odrębną kuchnią i samodzielną łazienką). Większe, bo 2-3 pokojowe lokum wyniesie nas między 7000 a 14000 NOK. Z kolei wynajęcie pokoju w mieszkaniu, dzielonym z innymi lokatorami, kosztuje od 3000 do 5000 koron norweskich. Oczywiście w małych miejscowościach ceny będą niższe niż w dużych miastach typu Oslo czy Bergen.

Jeśli chodzi o opłaty za prąd, gaz i wodę, czasami wliczone są już w czynsz, a w innych przypadkach rozliczane według zużycia. Polacy, wynajmujący w Norwegii pokój lub mieszkanie, muszą też zapłacić właścicielowi nieruchomości kaucję (tzw. depositum). Wartość depozytu odpowiada wysokości 1-2 miesięcznego czynszu.

W porównaniu z polskimi realiami początkowe kwoty zakwaterowania są dosyć wysokie, dlatego decydując się na emigrację zarobkową do tego kraju, warto mieć odpowiednie zaplecze finansowe (oszczędności pozwalające przeżyć przynajmniej miesiąc).

Ceny jedzenia

Ile kosztują zakupy spożywcze w typowym norweskim supermarkecie? Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny podstawowych produktów:

  • chleb tostowy – 20 NOK,
  • chleb w piekarni – 30 NOK,
  • mleko 1 l – 17 NOK,
  • cukier 1 kg – 16 NOK,
  • jogurt – 11 NOK,
  • jabłka 1 kg – 14 NOK,
  • piwo ze sklepu – 25 NOK,
  • piwo w lokalu – 70 NOK.

Dania w restauracji są niewątpliwie drogie, dlatego Polacy nastawieni na zarobek i odłożenie jak największej kwoty, przygotowują posiłki w domu (trudno znaleźć lokal gastronomiczny, w którym cena obiadu byłaby niższa niż 150 NOK). Natomiast Norwegowie chętnie pozwalają sobie na tego typu przyjemności.

Tak więc jedna osoba stosująca standardową, zbilansowaną dietę wydaje miesięcznie na jedzenie w Norwegii około 5000-6000 NOK (bez stołowania się na mieście i przyjemności typu codzienna kawa na wynos itp.).

Koszty transportu

Jak wygląda kwestia kosztów transportu w Norwegii? Ile zapłacimy za dojazdy do pracy, korzystając z różnych środków komunikacji? Za litr benzyny zapłacimy około 16-17 koron, a za olej napędowy 15-16 NOK. Kraj ten ma bardzo dobrze rozbudowany transport publiczny. Na krótkich dystansach warto przemieszczać się autobusami. Ceny różnią się w zależności od miasta. Przykładowo najtańszy bilet jednorazowy w Oslo kosztuje około 32 NOK, w Stavanger 33 NOK, a w Bergen 36 NOK. Bilety miejskie można kupić w kioskach, automatach, terminalach autobusowych lub u kierowcy (tak, jak w Polsce jest to droższa opcja). Natomiast korzystanie z mini busów i taksówek jest bardzo, bardzo drogie.

Podsumowując, koszty życia w Norwegii są jednymi z najwyższych w Europie, jednak trzeba wspomnieć, że kraj ten oferuje też dla legalnie pracujących osób sporo udogodnień – ubiegając się o maksymalne ulgi podatkowe, możemy otrzymać wysoki zwrot podatku. Norwegia nie jest tanim państwem, ale potrafi zadbać o swoich obywateli. Wystarczy znaleźć kompetentne biuro, które specjalizuje się w rozliczeniach podatkowych, aby część pieniędzy oddanych fiskusowi, wróciła do nas.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

test

test 1

0
Would love your thoughts, please comment.x