FORMA WTRYSKOWA W PROCESIE PRODUKCYJNYM
Dziś kilka słów o tym jak dobrze zaplanować konstrukcję i budowę formy wtryskowej. Zanim jednak przejdziemy do drugiej części tematu, należy wspomnieć czym są formy wtryskowe. Formy wtryskowe służą do formowania wtryskowego, a więc techniki formowania tworzyw sztucznych, która polega na wtryskiwaniu roztopionego tworzywa do formy, które następnie zastyga i tworzy tzw. wypraskę. Jest to proces cykliczny, powtarzany wielokrotnie. Sam proces formowania wtryskowego prowadzi się w urządzeniach zwanych wtryskarkami.
Rozwój produkcji z tworzyw sztucznych stymulują zadania rynku. W obecnym czasie notujemy bardzo duży wzrost zużycia tworzyw sztucznych, przewyższający już ponad dwukrotnie produkcję stali. Wynika to głownie z możliwości zastosowania i korzystnego bilansu ekonomicznego. W technologii wtryskiwania forma jest podstawowym, ale też najsłabszym ogniwem procesu produkcyjnego. W trakcie bardzo krótkiego czasu wypełniania formy i następującego po nim chodzenia zostaje ukształtowany zespół cech produktu, tzw wypraski. Forma wtryskowa jest składowym elementem procesu produkcyjnego , oczekiwania producentów w zakresie jakości, czasu czy terminowości wykonania form coraz bardziej rozmijają się z możliwościami narzędziowni. Formom stawia się wysokie i zróżnicowane wymagania, cechuje je duża dowolność konstrukcyjna i wykonawcza, ponieważ każdy nowy produkt wymaga zupełnie nowych rozwiązań. Obecnie nie tylko produkcji, ale także w narzędziowniach stosowane są coraz bardziej skuteczne metody analityczne oceny i przewiadywania błędów. Aktualnie stosuje się coraz częściej choć nie jest to regułą rozmaite komputerowe programy symulacyjne, często jednak ich stosowanie jest ograniczone brakiem kwalifikacji lub względami finansowymi.
Bez stosowania programów do symulacji wtrysku takich jak np. Moldex3d nawet najlepszy konstruktor nie może być pewien, że w wyniku prób uzyska zadowalający produkt, odpowiadający założeniom, czy występujące wady będzie można usunąć i czy tym samym dotrzymamy terminu odbioru. Coraz większe wymagania są stawiane wyrobom finalnym przy równoczesnej inercji warunków ich wytwarzania spowodowały, że cały przebieg procesu wdrażania wyrobu stał się przedmiotem badań i analiz. Bardzo istotną rolę odgrywa wprowadzenie systemu zapobiegającego błędów, który może być stosowany zarówno przy wdrażaniu pojedynczego wyrobu jak też w przypadku większych przedsięwzięć. W dziedzinie wytwarzania form nie można już dzisiaj osiągnąć sukcesu bez coraz większej specjalizacji narzędziowni. Dlatego, że za sukcesem sukces stoi sprawne wykonanie działającej formy. Istotne jest, by korzystać z usług firm, jak Pawform, która posiada wieloletnie doświadczenie poparte dużą liczbą projektów. Do optymalnej konstrukcji niektórych grup form dochodzi się w wyniku długoletnich doświadczeń, wielu prób i błędów, a nawet zlecanych badań.
Jeśli oczekujesz produktu, który w pełni spełni twoje oczekiwania zgłoś się do firmy Pawform, która takie projektu wykonuje od wielu lat na bardzo wysokim poziomie.
Zapraszamy do współpracy !