Fakty i mity rynku nieruchomości
Fakty i mity rynku nieruchomości czyli kiedy należy kłamać i dlaczego wynajęcie mieszkania w Polsce jest takie trudne. Chcesz wynająć mieszkanie? Poznaj 5 kłamstw, które zbliżą Cię do podpisania umowy najmu z właścicielem. Komu właściciele najchętniej wynajmują mieszkania?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że rynek nieruchomości w Polsce jest dosyć specyficzny. Posiadanie własnego lokum na własność stało się marzeniem zdecydowanej większości społeczeństwa jednak nie każdy może sobie na to pozwolić.
Nabycie nieruchomości niestety wiąże się z obowiązkiem posiadania nie tylko stałej i dobrze płatnej pracy, o którą coraz ciężej ale również ze zgromadzeniem przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych kapitału, bez którego obecnie zaciągnięcie kredytu hipotecznego graniczy z cudem. Ze względu na taką sytuację na rynku nieruchomości w kraju wiele osób decyduje się na wynajem mieszkania od właściciela ale czy takie rozwiązanie jest tak oczywiste? Nie do końca. Okazuje się, że wynajęcie mieszkania nie jest takie proste jak mogłoby nam się wydawać.
Poznaj 5 kłamstw, które zbliżą Cię do podpisania umowy z właścicielem. W życiu spotykają nas różne sytuacje jak np. rozwód, separacja czy może wieloletni etap studiów kiedy decydujemy się na szukanie mieszkania do wynajęcia jednak rynek nieruchomości w Polsce jest dosyć pokręcony co nie ułatwia sprawy potencjalnym zainteresowanym. Obecnie żeby otrzymać klucze do mieszkania dzieli nas długa droga i nie wystarczy mieć wymaganą kwotę żeby podpisać umowę. Zwykle poszukiwania zaczynają się od ogłoszeń mieszkań na wynajem w lokalnej gazecie lub w Internecie. Kiedy dane mieszkanie wpada nam w oko decydujemy się skontaktować z ogłoszeniodawcą i obejrzeć lokum i właśnie wtedy zaczynają się schody. Jeśli szukasz mieszkania do wynajęcia pamiętaj, że każdy twój ruch ma znaczenie. Właściciele nie lubią samotnych matek w obawie, że ciężko będzie się pozbyć niepełnej rodziny w razie zaległości w opłatach ale nie zawsze akceptują też same dzieci nawet jeśli tworzymy pełną rodzinę. Przede wszystkim należy stworzyć pozory pełnej rodziny aby właściciel nie myślał, że jesteś sama z dzieckiem powiedz mu, że narzeczony jest w pracy lub w ogóle pracuje za granicą. Chodzi o to, żeby sytuacja kiedy sama oglądasz mieszkanie i jedynie ty podpisujesz umowę nie wydała się dziwna dlatego musisz dorobić do tego odpowiednią historię.
Dlaczego masz to robić? Nikt nie wynajmie sensownego mieszkania samotnej matce. Kolejną kwestią, o której musisz pamiętać to odpowiednie podejście do spotkania z właścicielem. Zapewne pomyślisz, że to jak wyglądasz zupełnie nie ma znaczenia bo przecież wystarczy, że masz uzgodnioną kwotę i sprawa załatwiona.
Absolutnie nie. W dzisiejszych czasach jest więcej chętnych osób szukających mieszkania na wynajem niż samych bloków dlatego taką sprawę należy potraktować bardzo poważnie. Wyścig szczurów czyli ogólna prezentacja. Nie od dziś wiadomo, że jak Cię widzą tak Cię piszą a w przypadku rynku nieruchomości twój wizerunek ma ogromne znaczenie. Załóżmy, że umówiłeś się na oglądanie mieszkania jutro na godzinę 14:00. Przede wszystkim propozycja spotkania w takim czasie staje się dla kandydata często pułapką ponieważ większość zawodów w tym czasie pełni swoje obowiązki więc to jest sygnał dla właściciela, że nie pracujesz lub pracujesz w niepełnym wymiarze.
Bez względu jaka jest prawda, druga osoba pomyśli co zechce dlatego idealną odpowiedzią na tą propozycje jest:,, Jutro pracuję do 15:00, mogę być chwilę po 15 tej.’’ Sprawą nadrzędną jest kwestia tego jak się zaprezentujesz. Jutro ty będziesz oglądać mieszkanie do wynajęcia a właściciel Ciebie. Niestety prawdą jest, że jeśli odpicujesz się jak bożyszcze twoje szanse znacznie wzrosną na to, że to właśnie ty dostaniesz klucze. Przygotuj się na spotkanie. Rynek nieruchomości w Polsce jest nieubłagany i jeśli trafi się oferta mieszkania na wynajm w dobrym stanie i lokalizacji a w dodatku cena nie jest porażająca to najważniejsze co masz zrobić to wziąć na spotkanie pieniądze ponieważ w razie gdyby właściciel chciał podpisać umowę musisz być pierwszy. Jeśli chodzi o wynajm mieszkań nie ma czasu na jutro, bądź pewny, że ktoś będzie pierwszy. Pamiętaj, że większość ofert składa się obecnie z konkretnej kwoty dla właściciela tzw. odstępnego plus kaucja i czynsz. Wysokość kaucji często wynosi tyle co miesięczny wynajem tj. jeśli za mieszkanie płacimy 1000 zł to kaucja również wynosi 1000 zł ale zdarzają się też w wysokości 2 i 3 miesięcznego najmu. Wszystko zależy od właściciela i stanu mieszkania. Kaucja bywa uciążliwa ale nie warto negocjować jej ceny ani pytać jaki ma sens jeśli np. chcemy mieszkanie odmalować. Paradoksalnie czym bardziej chcemy być poinformowani tym dalej nam do otrzymania kluczy, nikt nie chce mieć upierdliwego lokatora dlatego nie zadawajmy setek pytań. Jeśli chcemy coś zmienić w mieszkaniu zapiszmy to w umowie ponieważ mamy taką deklarację na piśmie a nie odstraszamy kogoś od siebie kręceniem nosem. Konkurencja nie śpi. Kolejnym problemem, którego nie da się rozwiązać są studenci. Nie wiedzieć czemu zdecydowana większość właścicieli preferuje wynając mieszkanie studentom, którzy nie są rentowni ponieważ studia są 10 miesięcy w roku więc 2 miesiące mieszkanie będzie stało puste a w dodatku młody wiek i przynajmniej 2 czy 3 studentów w mieszkaniu to zawsze kończy się imprezą zakrapianą alkoholem co wiąże się z realnym zagrożeniem zniszczenia mieszkania. Wielu właścicieli odmawia wynajmu pełnym rodzinom na rzecz studentów co jest zupełnie nie zrozumiałe z perspektywy finansowej jak i samego bezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty żeby wynająć sensowne mieszkanie niestety musimy nagiąć pewne fakty i odegrać nie jedną scenkę przed właścicielem. Takie sytuacje oczywiście napędzają oni sami odrzucając uczciwych ludzi.